0542032999
שיחת ייעוץ חינם
עליית הריבית

תאריך פרסום

ב"ה מאמר לתקופת 2022 על השפעת עליית הריביות

בתקופה האחרונה אנחנו רואים עליה בכל סוגי הצריכה שלנו. במחירי הדלק, המזון, החשמל, השירותים השונים ועוד.

העליות הללו נקראות בשפה הכלכלית 'אינפלציה'. מסתבר שהעליות הללו הולכות להשפיע על כולנו בחשבון הבנק שלנו.

אחד מהדרכים של בנק ישראל על מנת להתמודד עם גל האינפלציה (מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.8% בחודש האחרון וצבר עלייה של יותר מ-4%. נתון זה הינו שיא מקומי של למעלה מ-11 שנים) היא דרך עליית ריבית בנק ישראל. על מנת לייצב את המחירים.  ההשפעה בעליית ריבית בנק ישראל משפיע באופן ישיר על ריבית "הפריים".

 

'ריבית הפריים' נחשבת כריבית יציבה והיא המקור לעידוד השקעות או להפחתת כמות הכסף. הריבית כמעט ולא השתנתה ב- 12 השנים האחרונות, אך נראה כי בתקופה הקרובה נראה עליה משמעותית בריבית בנק ישראל.

 

הצפי כי הריבית לא תעלה ביותר מ1% בשנה הקרובה. בנק ישראל בנתון האחרון כתב שריבית בנק ישראל יכולה לעלות ולהגיע עד ל1.5% בשנה הקרובה !

אך ההשפעה של העלייה תהיה משמעותית לכולנו, בין ההשפעות הצפויות:

 

על מה זה ישפיע?

 

– החזרי משכנתא יעלו, על מסלולי הפריים

– החזרי הלוואות מסחריות גם יעלו (רוב ההלוואות הינן על בסיס ריבית הפריים)

– מי שנמצא במינוס בבנק : אתם משלמים לבנק ריבית על היוצכם במינוס. מי שנמצא על הגבול של מסגרת האשראי עלול לחרוג ממנה ואז חיווי האשראי ייפגע וזה יקשה על קבלת הלוואות ו/או משכנתא בעתיד

 

התייקרות החזרי הלוואות והמשכנתאות – ריבית הפריים היא הבסיס לקביעת הריבית על הלוואות ומשכנתאות. עליה בריבית הפריים פרושה עליה בהחזרי המשכנתא, גם מי שלקח משכנתא לפני עשר שנים יפגע.

 

המשמעות הכספית של עליה ב-1% במחיר הכסף היא תשלום של עוד 250 ש"ח בשנה על 100 אלף ש"ח הלוואה. על משכנתא שמרכיב הפריים שלה הוא חצי מיליון שקל נשלם עוד 1250 ש"ח בשנה.

 

באם ריבית הפרים תעלה זה עדיין יותר משתלם משאר המסלולים שצמודים למדד המחירים לצרכן שהשפעתו בתקופה האחרונה יותר גבוה מהפריים.

 

חשוב לדעת: את ריבית הפריים נוכל לסלק בכל עת. וכמעט בלי קנס יציאה.

הדברים שחשוב לדעת לפני לקיחת משכנתא בתקופה זו: לחשוב לאן הריבית עלולה לטפס, בכמה זה ייקר לנו את ההלוואות ובכך להיות מחושבים איזה הלוואות אנחנו לוקחים. בהצלחה!

 

מה עושים?

 

קודם – כל,  לא להיכנס לפאניקה אלא לעשות סדר

תבדקו מה קורה עם המשכנתא שלכם – האם עליית ריבית הפריים תשפיע על ההחזר החודשי?

תבדקו מה קורה עם ההלוואות שלכם. זו תמיד הזדממות טובה לעשות סדר בתחום הזה שהוא כל כך פרוץ בארץ

מצאתם בעיה? תשקלו לעשות מיחזור ו/או איחוד הלוואות

לא יודעים אם יש בעיה או לא יודעים איך לבדוק? תפנו אלי ונעשה סדר וניקיון בחובות שלכם.

תוכלו לקרוא הסברים מלאים ומפורטים בלינק הבא: https://www.boi.org.il/he/NewsAndPublications/PressReleases/Pages/11-04-22.aspx

בהצלחה